BS16319
5-(4-Fluorophenyl)-2-isopropyl-N,4-diphenyl-1H-pyrrole-3-carboxamide.
CAS No.:
666714-64-3
MDL No.:
NA.
10.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Atorvastatin Impurity 17. |
| Molecular Formula | C26H23FN2O |
| Molecular Weight | 557 |
| Solubility | Soluble in Methanol/DMSO. |
| Density | 1.2 g/cm3. |
| Melting Point | 264.91 °C. |
| Boiling Point | 523.3 °C (760 mmHg). |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | White Solid. |
| API Name | Atorvastatin |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 Years |