BS13916
Baclomethasone dipropionate according to USP.
CAS No.:
08-09-5534
MDL No.:
MFCD00135613
1.00 gm
5.00 gm
5.00 gm
INR 5000
INR 12000
INR 12000
USD 59
USD 141
USD 141
3
3
3
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 9α-Chloro-16β-methylprednisolone 17,21-dipropionate. |
| Molecular Formula | C28H37ClO |
| Molecular Weight | 521 |
| Solubility | Soluble in Chloroform |
| Density | 1.0766 g/cm3 |
| Melting Point | 208 °C |
| Boiling Point | 613.3°C |
| Appearance | White to Light yellow powder to crystal |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/COA |
| Validity | 3 Years |