BS16129
Brivaracetam EP Impurity D.
CAS No.:
943986-67-2
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C11H19NO3. |
| Molecular Weight | 213 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 1.101 g/cm3. |
| Melting Point | 87 °C. |
| Boiling Point | 388.6 °C |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | White to Off-White solid. |
| API Name | Brivaracetam |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 years |