BS16621
Carbinoxamine impurity C.
CAS No.:
1221-70-1
MDL No.:
MFCD31562535.
10.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
INR 19899
INR 29799
INR 39699
INR 69399
INR 119889
INR 29799
INR 39699
INR 69399
INR 119889
USD 234
USD 350
USD 467
USD 816
USD 1410
USD 350
USD 467
USD 816
USD 1410
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Doxylamine Impurity C ; N,N-Dimethyl-2-[phenyl(pyridin-2 yl)methoxy]ethan-1-amine. |
| Molecular Formula | C16H20N2O. |
| Molecular Weight | 256 |
| Solubility | Soluble in methanol, Chloroform. |
| Density | 1.057 g/cm3. |
| Boiling Point | 162 °C (Press: 1.5 Torr) |
| Purity | ≥95%. |
| Appearance | Colourless to Light Yellow Oil. |
| API Name | Carbinoxamine. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data. |
| Validity | 3 years. |