BS13962
D-(-)-Threonine reference standard, Anstan®.
CAS No.:
632-20-2
MDL No.:
MFCD00064269
1.00 gm
INR 8199
USD 97
4
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C₄H₉NO₃ |
| Molecular Weight | 119 |
| Solubility | Water (Sparingly, Sonicated) |
| Density | 1.3 g/cm3 |
| Melting Point | 274 °C |
| Boiling Point | 345.8 °C |
| Appearance | White to Off-White Solid |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | Assay/ Specific rotation/NMR/MASS/IR |
| LOT No. | BS13962/01 |
| Validity | 5 Years |