BS16154
Rivaroxaban secondary standard, certified reference material (CRM).
CAS No.:
366789-02-8
MDL No.:
MFCD11974010.
1.00 gm
INR 19899
USD 234
9
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C19H18ClN3O5S. |
| Molecular Weight | 436 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 1.460 g/cm3. |
| Melting Point | 232 °C. |
| Boiling Point | 732.6 °C |
| Purity | ≥99.5% |
| Appearance | White to Light yellow powder to crystal. |
| API Name | Rivaroxaban |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 years |