BS14084
Thiocolchicoside according to EP.
CAS No.:
602-41-5
MDL No.:
MFCD07995056
1.00 gm
5.00 gm
25.00 gm
5.00 gm
25.00 gm
INR 6000
INR 12757
INR 49757
INR 12757
INR 49757
USD 70
USD 150
USD 585
USD 150
USD 585
0
2
0
2
0
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | N-[(7S)-3-(β-D-Glucopyranosyloxy)-5,6,7,9-tetrahydro-1,2- dimethoxy-10-(methylthio)-9-oxobenzo[a]heptalen-7- yl]acetamide |
| Molecular Formula | C27H33NO10S |
| Molecular Weight | 564 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 1.462 g/cm3 |
| Melting Point | 220 °C |
| Boiling Point | 929.624 °C |
| Purity | >95% |
| Appearance | Light orange to Yellow to Green powder to crystal |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/IR/TGA/COA |
| LOT No. | BS14084/01 |
| Validity | 3 Years |