BS16324
1-(2-Fluorophenyl)-2-phenylethan-1-one.
CAS No.:
77294-82-7
MDL No.:
MFCD02260662.
10.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
INR 6939
INR 9999
INR 16929
INR 24939
INR 34929
INR 9999
INR 16929
INR 24939
INR 34929
USD 81
USD 117
USD 199
USD 293
USD 410
USD 117
USD 199
USD 293
USD 410
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Atorvastatin Impurity 24, 2-Fluoro-2-phenylacetophenone. |
| Molecular Formula | C14H11FO. |
| Molecular Weight | 214 |
| Solubility | Soluble in methanol. |
| Density | 1.152 g/cm3. |
| Melting Point | 48 °C. |
| Boiling Point | 322.3 °C at 760 mmHg. |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | Solid or semi-solid or liquid or lump. |
| API Name | Atorvastatin |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 Years |