BS13685
1-Fluoro-2,4-dinitrophenyl-5-L-alanine Amide, ≥97%.
CAS No.:
95713-52-3
MDL No.:
MFCD00042049
250.00 mg
1.00 gm
5.00 gm
1.00 gm
5.00 gm
INR 8916
INR 14946
INR 59496
INR 14946
INR 59496
USD 104
USD 175
USD 699
USD 175
USD 699
0
0
0
0
0
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Nα-(2,4-Dinitro-5-fluorophenyl)-L-alaninamide. |
| Molecular Formula | C₉H₉FN₄O₅. |
| Molecular Weight | 272 |
| Solubility | Soluble in Chloroform. |
| Density | 1.592±0.06 g/cm3.. |
| Melting Point | 229°C |
| Boiling Point | 544.5°C at 760 mmHg. |
| Purity | ≥97%. |
| Appearance | Light Yellow to Dark Yellow Solid. |
| Storage | Store at ambient temperature. |
| Documents | COA with the material. |
| Validity | 5 years. |