BS13906
3,6-dimethylpiperazine-2,5-dione.
CAS No.:
5625-46-7
MDL No.:
MFCD00023153
500.00 mg
INR 5000
USD 59
1
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Alanine anhydride |
| Molecular Formula | C6H10N2O2 |
| Molecular Weight | 142 |
| Solubility | Soluble in DMSO |
| Density | 1.081 g/cm3 |
| Melting Point | 283-285° C |
| Boiling Point | 453°C at 760 mmHg |
| Purity | >95% |
| Appearance | White solid |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator |
| Documents | COA with the material |
| Validity | 3 Years |