BS16144
Lidocaine HCL.
CAS No.:
73-78-9
MDL No.:
MFCD00034865.
1.00 gm
INR 4959
USD 58
0
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 2-(Diethylamino)-N-(2,6-dimethylphenyl)acetamide Hydrochloride. |
| Molecular Formula | C14H23ClN2O. |
| Molecular Weight | 271 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 0.984 g/ml. |
| Melting Point | 82°C. |
| Boiling Point | 160°C at 2 mm Hg. |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | White to off-white Solid. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 years |