BS14176
Ammonium hydroxide 3 N solution.
CAS No.:
1336-21-6
MDL No.:
MFCD00009171
1.00 l
INR 3159
USD 37
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Acetic Acid Ethyl Ester |
| Molecular Formula | C4H8O2. |
| Molecular Weight | 88 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Boiling Point | 77 °C (1013 hPa). |
| Flash Point | 4 °C. |
| Autoignation Temperature | 460 °C. |
| Purity | >99.9% |
| Vapour Pressure | 97 hPa (20 °C). |
| Appearance | Colorless clear liquid. |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | COA |
| LOT No. | Sample |
| Validity | 5 Years |