BS16450
Antipyrine secondary standard, certified reference material (CRM).
CAS No.:
60-80-0
MDL No.:
MFCD00003146.
1.00 gm
INR 14949
USD 175
0
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 1,5-dimethyl-2-phenyl-1,2-dihydro-3H-pyrazol-3-one. |
| Molecular Formula | C11H12N2O. |
| Molecular Weight | 188 |
| Solubility | Soluble in chloroform, water. |
| Density | 1.19 g/cm³. |
| Melting Point | 113 °C. |
| Boiling Point | 319 °C |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal. |
| API Name | Antipyrine |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 Years |