BS16370
Atorvastatin 2-Hydroxy Analog Sodium salt.
CAS No.:
163217-75-2
MDL No.:
NA.
10.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C33H34FN2O6: Na. |
| Molecular Weight | 574 |
| Solubility | Soluble in methanol. |
| Density | 1.48 g/ml. |
| Boiling Point | 167°C at 10 mmHg. |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | White to Pale Yellow Solid. |
| API Name | Atorvastatin |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 Years |