BS13877
Carmustine Related Compound A.
CAS No.:
2214-72-4
MDL No.:
MFCD00068573
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
INR 5000
INR 6000
INR 7000
INR 6000
INR 7000
USD 59
USD 70
USD 82
USD 70
USD 82
0
1
0
1
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 1,3-Bis(2-chloroethyl)urea |
| Molecular Formula | C₅H₁₀Cl₂N₂O |
| Molecular Weight | 185 |
| Solubility | Soluble in DMSO |
| Density | 1.248 g/cm3 |
| Melting Point | 124°C |
| Boiling Point | 358.2°C at 760 mmHg |
| Purity | >95% |
| Appearance | White to Off-White Solid |
| Storage | 2-8°C Refrigerator |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/COA |
| Validity | 3 Years |