BS13954
Ciprofloxacin EP Impurity A.
CAS No.:
86393-33-1
MDL No.:
MFCD00792458.
1.00 gm
5.00 gm
5.00 gm
INR 6000
INR 9000
INR 9000
USD 71
USD 106
USD 106
0
3
3
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 7-Chloro-1-cyclopropyl-6-fluoro-1,4-dihydro-4-oxo-quinoline3-carboxylic Acid. |
| Molecular Formula | C13H9ClFO3N. |
| Molecular Weight | 282 |
| Solubility | Slightly soluble in Chloroform |
| Density | 1.652 g/cm3 |
| Melting Point | 244 °C. |
| Boiling Point | 467.3°C at 760 mmHg. |
| Purity | >95%. |
| Appearance | White to Light yellow powder to crystal. |
| Storage | 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/COA |
| Validity | 1 Years |