BS13970
D-Isoleucine reference standard, Anstan®.
CAS No.:
319-78-8
MDL No.:
MFCD00064221
100.00 mg
INR 9999
USD 118
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C₆H₁₃NO₂ |
| Molecular Weight | 131 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 1.1720 g/cm3 |
| Melting Point | 273 °C |
| Boiling Point | 225.8 °C |
| Appearance | White to Off-White Solid |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | Assay/ Specific rotation/NMR/MASS/IR |
| LOT No. | BS13970/01 |
| Validity | 5 Years |