BS13972
D-Phenylalanine reference standard, Anstan®.
CAS No.:
673-06-3
MDL No.:
MFCD00004270
5.00 gm
INR 8199
USD 97
2
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | H-D-Phe-OH |
| Molecular Formula | C9H11NO2 |
| Molecular Weight | 165 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 1.1603 g/cm3 |
| Melting Point | 274 °C |
| Boiling Point | 293.03 °C |
| Appearance | white powder to crystal |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | Assay/ Specific rotation/NMR/MASS/IR |
| LOT No. | Sample |
| Validity | 5 Years |