BS14564
Dexamethasone Sodium Phosphate.
CAS No.:
2392-39-4
1.00 gm
INR 4959
USD 58
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 9-Fluoro-11ß,17-dihydroxy-16a-methyl-3,20-dioxopregna-1,4-dien-21-yl disodium phosphate. |
| Molecular Formula | C22H28FNa2O8P |
| Molecular Weight | 516 |
| Solubility | Soluble in water. |
| Density | 1.32 g/cm3. |
| Melting Point | 235 °C. |
| Boiling Point | 669.6°C at 760 mmHg. |
| Purity | >95%. |
| Appearance | white powder. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/TGA/COA. |
| Validity | 3 Years |