BS14276
Dimethyl sulfone Reference Standard, AnStan®.
CAS No.:
67-71-0
MDL No.:
MFCD00007566
5.00 gm
INR 8199
USD 97
0
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Methyl Sulfone |
| Molecular Formula | C2H6O2S |
| Molecular Weight | 94 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 1.16 g/cm3 |
| Melting Point | 110 °C |
| Boiling Point | 238 °C |
| Purity | >99% |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | Assay/NMR/MASS/IR/COA |
| LOT No. | Sample |
| Validity | 5 Years |