BS14585
Drotaverine Hcl.
CAS No.:
985-12-6
MDL No.:
MFCD00347721.
1.00 gm
INR 4959
USD 58
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 1-(3,4-Diethoxybenzylidene)-6,7-diethoxy-1,2,3,4- tetrahydroisoquinoline Hydrochloride. |
| Molecular Formula | C24H31NO4·HCl. |
| Molecular Weight | 434 |
| Solubility | Soluble in water. |
| Density | 1.097 g/cm3 . |
| Melting Point | 212 °C. |
| Boiling Point | 564 °C |
| Purity | >95%. |
| Appearance | White to Light orange to Pale yellow green powder |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/TGA/COA. |
| Validity | 3 Years |