BS14606
Favipiravir.
CAS No.:
259793-96-9
MDL No.:
MFCD12032148
1.00 gm
INR 7959
USD 93
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 6-Fluoro-3-hydroxy-2-pyrazinecarboxamide |
| Molecular Formula | C5H4FN3O2 |
| Molecular Weight | 157 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 1.78 g/cm3. |
| Melting Point | 192 °C |
| Boiling Point | 552.6°C at 760 mmHg. |
| Purity | >95%. |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/TGA/COA. |
| Validity | 3 Years |