BS16146
Folic Acid EP Impurity B.
CAS No.:
1004-75-7
MDL No.:
MFCD00217058.
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
INR 4959
INR 6939
INR 8919
INR 6939
INR 8919
USD 58
USD 81
USD 104
USD 81
USD 104
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 2,5,6-Triaminopyrimidin-4(1H)-one. |
| Molecular Formula | C4H7N5O. |
| Molecular Weight | 141 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 2.16 g/ml. |
| Melting Point | 242°C. |
| Boiling Point | 277.0°C |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | white powder. |
| API Name | Folic Acid |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 years |