BS16147
Folic Acid EP Impurity C.
CAS No.:
47707-78-8
MDL No.:
MFCD28358822.
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
POR
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C19H19N7O6. |
| Molecular Weight | 4414 |
| Solubility | Soluble in methanol. |
| Density | 1.68 g/cm3. |
| Melting Point | 300°C |
| Boiling Point | 444.6°C at 760 mmHg. |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | Light yellow and solid. |
| API Name | Folic Acid |
| Storage | Store at ambient temperature. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 years |