BS14159
Formic Acid, eluent additive for LC-MS, ChromSolv®.
CAS No.:
64-18-6
MDL No.:
MFCD00003297
100.00 ml
250.00 ml
500.00 ml
1.00 l
250.00 ml
500.00 ml
1.00 l
INR 6399
INR 12969
INR 19899
INR 29439
INR 12969
INR 19899
INR 29439
USD 75
USD 152
USD 234
USD 346
USD 152
USD 234
USD 346
0
0
0
0
0
0
0
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Methanoic acid |
| Molecular Formula | CH2O2 |
| Molecular Weight | 46 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 1.22 g/cm3 (20 °C) |
| Boiling Point | 100.4 °C (1.013 hPa) |
| Autoignation Temperature | 528 °C. |
| Viscosity | 1.72 mPa.s (20 °C) |
| Vapour Density (Air=1) | 1.6 (vs air) |
| Vapour Pressure | 42 hPa (20 °C) |
| Refractive Index | 1.370 - 1.372 |
| Appearance | Colorless clear liquid |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | COA with the material |
| Validity | 5 Years |
| IMDG Identification | NA |