BS14157
Isopropyl Alcohol/2- Propanol/IPA, for LC-MS, ChromSolv®.
CAS No.:
67-63-0
MDL No.:
MFCD00011674.
1.00 l
2.50 l
4.00 l
2.50 l
4.00 l
INR 4959
INR 6939
INR 9999
INR 6939
INR 9999
USD 58
USD 81
USD 117
USD 81
USD 117
12
5
5
5
5
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 2-Propanol |
| Molecular Formula | C3H8O. |
| Molecular Weight | 60 |
| Solubility | Soluble in Chloroform |
| Density | 0.78 g/cm3 (20 °C). |
| Boiling Point | 82.4 °C (1013 hPa). |
| Viscosity | 2.5 mPa.s (20 °C). |
| Purity | >99.8 %( |
| Vapour Pressure | 43 hPa (20 °C). |
| Appearance | Colorless clear liquid. |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | COA with the material |
| Validity | 5 Years |
| IMDG Identification | NA |