BS16482
L-Phenylglycine.
CAS No.:
2935-35-5
MDL No.:
MFCD00064403.
10.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
INR 3393
INR 3969
INR 4959
INR 6939
INR 9999
INR 3969
INR 4959
INR 6939
INR 9999
USD 39
USD 46
USD 58
USD 81
USD 117
USD 46
USD 58
USD 81
USD 117
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C8H9NO2. |
| Molecular Weight | 151 |
| Solubility | Slightly Soluble in water. |
| Density | 1.246 g/cm3. |
| Melting Point | >300 °C. |
| Boiling Point | 288.7°C at 760 mmHg. |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal. |
| API Name | Cefalexin |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 Years |