BS16018
Lacosamide EP Impurity B.
CAS No.:
1318777-54-6
MDL No.:
MFCD24386423.
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
INR 15399
INR 24399
INR 39699
INR 69399
INR 24399
INR 39699
INR 69399
USD 181
USD 287
USD 467
USD 816
USD 287
USD 467
USD 816
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C14H18N2O4. |
| Molecular Weight | 278 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 1.2 g/cm3. |
| Melting Point | 143°C. |
| Boiling Point | 572.8 °C at 760 mmHg. |
| Purity | ≥95% |
| Appearance | White Solid. |
| API Name | Lacosamide |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 years |