BS15932
Levocetirizine EP Impurity F.
CAS No.:
83881-59-8
MDL No.:
MFCD21363501.
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
INR 24399
INR 36999
INR 45999
INR 81999
INR 36999
INR 45999
INR 81999
USD 287
USD 435
USD 541
USD 964
USD 435
USD 541
USD 964
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Cetirizine 2-Chloro Impurity. |
| Molecular Formula | C21H25ClN2O3. |
| Molecular Weight | 389 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 1.237 g/cm3. |
| Melting Point | 115°C |
| Boiling Point | 536.2 °C. |
| Purity | ≥95%. |
| Appearance | White to off white solid. |
| API Name | Levocetirizine |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | COA with Data |
| Validity | 3 years |