BS14671
Loperamide Hcl.
CAS No.:
34552-83-5
MDL No.:
MFCD00058581.
1.00 gm
INR 4959
USD 58
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 4-(4-Chlorophenyl)-4-hydroxy-N,N-dimethyl-α,α-diphenyl-1 piperidinebutanamide Hydrochloride. |
| Molecular Formula | C29H33ClN2O2·HCl. |
| Molecular Weight | 514 |
| Solubility | Soluble in chloroform. |
| Density | 1.1905 g/cm³. |
| Melting Point | 223°C. |
| Boiling Point | 647.2°C at 760 mmHg. |
| Purity | ≥95%. |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/TGA/COA. |
| Validity | 3 Years. |