BS13806
Lubiprostone.
CAS No.:
136790-76-6
MDL No.:
MFCD20268389
10.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
25.00 mg
50.00 mg
100.00 mg
250.00 mg
INR 19899
INR 24939
INR 39699
INR 54999
INR 99999
INR 24939
INR 39699
INR 54999
INR 99999
USD 234
USD 293
USD 467
USD 647
USD 1176
USD 293
USD 467
USD 647
USD 1176
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Prostan-1-oic acid |
| Molecular Formula | C₂₀H₃₂F₂O₅ |
| Molecular Weight | 390 |
| Solubility | Soluble in Chloroform |
| Density | 1.143 g/cm3. |
| Melting Point | 60°C |
| Boiling Point | 539.0°C |
| Purity | ≥95%. |
| Appearance | White to Light yellow powder to crystal. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 Years |