BS16065
Norphenylephrine Hydrochloride secondary standard, certified reference material (CRM).
CAS No.:
4779-94-6
MDL No.:
MFCD00012879.
200.00 mg
INR 24399
USD 287
0
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Norphenylephrine Hydrochloride secondary standard, certified reference material (CRM). |
| Molecular Formula | C8H11NO2·HCl. |
| Molecular Weight | 190 |
| Solubility | Soluble in water. |
| Density | 1.249 g/cm3. |
| Melting Point | 157 °C. |
| Boiling Point | 360.7 °C at 760mmHg |
| Purity | >99.8% |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | Data |
| Validity | 3 years |