BS13851
Paroxetine hydrochloride hemihydrate.
CAS No.:
110429-35-1
MDL No.:
MFCD03658863
1.00 gm
5.00 gm
5.00 gm
INR 5000
INR 8000
INR 8000
USD 59
USD 94
USD 94
0
1
1
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Molecular Formula | C19H20FNO3·HCl·1/2H2O |
| Molecular Weight | 375 |
| Solubility | Soluble in DMSO |
| Density | 1.213g/cm3 |
| Melting Point | 142 °C |
| Boiling Point | 451.7°C |
| Purity | >95% |
| Appearance | White to Light yellow powder to crystal |
| Storage | 2-8°C Refrigerator |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/COA |
| Validity | 3 Years |