BS14385
Piperazine anhydrous reference standard according to USP, Anstan®.
CAS No.:
110-85-0
MDL No.:
MFCD00005953
5.00 gm
INR 8199
USD 97
2
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 1,4-Diazacyclohexane |
| Molecular Formula | C4H10N2 |
| Molecular Weight | 86 |
| Solubility | Soluble in water, chloroform |
| Density | 1.1 g/cm3 |
| Melting Point | 112 °C |
| Boiling Point | 146 °C |
| Appearance | White powder to crystal |
| Storage | Store at ambient temperature |
| Documents | COA with material |
| Validity | 5 Years |