BS13926
Potassium Phosphate Dibasic Anhydrous for HPLC.
CAS No.:
7758-11-4
MDL No.:
MFCD00011383
500.00 gm
INR 1179
USD 13
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Dipotassium hydrogen phosphate |
| Molecular Formula | K₂HPO₄ |
| Molecular Weight | 174 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 2.44 g/cm3 |
| Melting Point | 340 °C |
| Boiling Point | 158 °C |
| Purity | >99.5% |
| Appearance | White crystalline powder |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | COA with the material |
| Validity | 5 Years |