BS14758
Praziquantel.
CAS No.:
55268-74-1
MDL No.:
MFCD00058531
1.00 gm
INR 4959
USD 58
0
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 2-(Cyclohexylcarbonyl)-1,2,3,6,7,11b-hexahydro-4H-pyrazino[2,1-a]isoquinolin-4-one |
| Molecular Formula | C19H24N2O2 |
| Molecular Weight | 312 |
| Solubility | Soluble in methanol. |
| Density | 1.1209 g/cm3. |
| Melting Point | 140 °C |
| Boiling Point | 1377 °C. |
| Purity | >95%. |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator. |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/TGA/COA. |
| Validity | 3 Years |