BS14444
Raloxifene Hydrochloride.
CAS No.:
82640-04-8
MDL No.:
MFCD01938233.
1.00 gm
INR 5979
USD 70
4
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | [6-Hydroxy-2-(4-hydroxyphenyl)benzo[b]thiophen-3-yl][4-[2-(1-piperidinyl)ethoxy]phenyl]methanone Hydrochloride. |
| Molecular Formula | C28H27NO4S·HCl |
| Molecular Weight | 510 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 1.285 g/cm3 . |
| Melting Point | 263 °C |
| Boiling Point | 728.2 °C |
| Purity | >95%. |
| Appearance | Light yellow to Yellow to Green powder to crystal. |
| Storage | Soluble in DMSO. |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/TGA/COA. |
| Validity | 3 Years |