BS13813
Sodium Chloride for GC.
CAS No.:
7647-14-5
MDL No.:
MFCD00003477
250.00 gm
INR 650
USD 7
1
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Sodium Chloride |
| Molecular Formula | NaCl |
| Molecular Weight | 58 |
| Solubility | Miscible in water |
| Density | 2.17 g/cm3 |
| Melting Point | 800 °C |
| Boiling Point | 1461 °C |
| Purity | 99.92% |
| Appearance | White powder to crystal |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | COA with the material |
| Validity | 5 Years |