BS13683
Sulfapyridine melting point reference standard for Analytical use – complies with USP testing methods, AnStan®.
CAS No.:
144-83-2
MDL No.:
MFCD00038036.
1.00 gm
INR 8916
USD 104
8
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | N'-2-Pyridylsulfanilide. |
| Molecular Formula | C11H11N3O2S. |
| Molecular Weight | 249 |
| Solubility | Soluble in DMSO. |
| Density | 1.3220 g/cm3. |
| Melting Point | 190.0 to 194.0 0C. |
| Boiling Point | 473.5 °C at760mmHg. |
| Purity | >98.0%. |
| Appearance | White to Orange to Green powder to crystal. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator.perature |
| Documents | COA with the material. |
| Validity | 5 years. |