BS14177
Trifluoroacetic Acid (TFA) for LC-MS, ChromSolv®, 1 ml x 10 no's.
CAS No.:
76-05-1
MDL No.:
MFCD00004169.
1.00 p/k
100.00 ml
250.00 ml
100.00 ml
250.00 ml
INR 9999
INR 6129
INR 12789
INR 6129
INR 12789
USD 118
USD 72
USD 150
USD 72
USD 150
0
0
0
0
0
10 to 15 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | Trifluoroethanoic acid. |
| Molecular Formula | C2HF3O2. |
| Molecular Weight | 114 |
| Solubility | Soluble in Acetone. |
| Density | 1.489 g/cm3 (20 °C). |
| Boiling Point | 72 °C (1013 hPa). |
| Flash Point | >100 °C. |
| Purity | >99.5% |
| Vapour Pressure | 158 hPa (25 °C). |
| Refractive Index | 1.2850 at 20 °C/D. |
| Appearance | Colorless clear liquid. |
| Storage | Store at Ambient temperature |
| Documents | COA with the material |
| Validity | 5 years |
| IMDG Identification | NA |