BS13849
Venlafaxine hydrochloride.
CAS No.:
99300-78-4
MDL No.:
MFCD03658865
1.00 gm
5.00 gm
5.00 gm
INR 5000
INR 8000
INR 8000
USD 59
USD 94
USD 94
0
4
4
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
10 to 15 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | 1-[2-(Dimethylamino)-1-(4-methoxyphenyl)ethyl]cyclohexanol Hydrochloride |
| Molecular Formula | C17H27NO2·HCl |
| Molecular Weight | 314 |
| Solubility | Soluble in methanol |
| Density | 1.394 g/cm3 |
| Melting Point | 217 °C |
| Boiling Point | 397.6 °C |
| Purity | >95% |
| Appearance | White to Almost white powder to crystal |
| Storage | 2-8°C Refrigerator |
| Documents | HPLC/NMR/MASS/COA |
| Validity | 3 Years |