BS14367
β-Lactose reference standard, AnStan®.
CAS No.:
5965-66-2
MDL No.:
MFCD00064521.
5.00 gm
INR 9999
USD 118
5
7 to 10 Business Days
| Specification | Value |
|---|---|
| Synonym Name | β-D-glucopyranose. |
| Molecular Formula | C12H22O11 |
| Molecular Weight | 342 |
| Solubility | Soluble in water |
| Density | 1.8 g/cm3 . |
| Melting Point | 224 °C |
| Boiling Point | 667.9 °C. |
| Appearance | White to off-white powder. |
| Storage | Store at 2-8°C Refrigerator |
| Documents | GC/NMR/MASS/IR/TGA/KF/COA |
| Validity | 5 years |
| IMDG Identification | NA |